Mlčení
jehňátek

V kinech od 21/04/2016

Extrémně temný thriller, filmová delikatesa a nejcharismatičtější vrah v dějinách kinematografie.

 

Protagonistkou pěti Oscary ověnčeného psychothrilleru, natočeného podle románu Thomase Harrise, je mladá adeptka FBI Clarice Starlingová. S pomocí zašifrovaných nápověd zvráceného psychiatra a mnohonásobného kanibalského vraha Hannibala Lectera, jenž je osm let internován v podzemní cele ve vězeňské léčebně, se pokouší odhalit totožnost bestiálního zabijáka mladých žen, který své oběti posmrtně stahuje z kůže… Děsuplný spletitě strukturovaný film i čtvrt století po své premiéře fascinuje přízračně zneklidňující atmosférou, neproniknutelným tajemstvím i skvělými hereckými výkony Jodie Fosterové a Anthonyho Hopkinse.

Číst více

Nejnapodobovanější psychothriller devadesátých let Mlčení jehňátek vznikl podle stejnojmenné knihy Thomase Harrise vydané v roce 1988. Film zůstává i po pětadvaceti letech od svého natočení stejně démonicky uhrančivý a znepokojující. A to nejenom proto, že podle ankety Amerického filmového institutu uvedl na plátno toho největšího zloducha v historii kinematografie – kanibalského psychiatra Hannibala Lectera.
 
Postavu výjimečně zvrhlého, ale také výjimečně charismatického psychopata se slabostí pro umění a pro játra svých lidských obětí, sice proslavila až skvostná, medově úlisná kreace Anthonyho Hopkinse v Mlčení jehňátek, nicméně nebylo to poprvé, kdy se Hannibal Lecter ve filmu objevil. Již v roce 1986 režisér Michael Mann natočil ve své době přehlédnutou adaptaci románu Thomase Harrise Červený drak (v české videodistribuci uvedenou i pod názvem Lovec lidí), v níž tohoto sadistického psychiatra ztělesnil Brian Cox.
Americký spisovatel Thomas Harris začal „hannibalskou“ sérii v roce 1981 právě románem Červený drak. Při psaní Mlčení jehňátek se inspiroval skutečným případem „zabijáka od Green River“ Garyho Ridgwaye. Policie tehdy při pátrání spolupracovala s uvězněným masovým vrahem Tedem Bundym podobně jako v Harrisově příběhu s Hannibalem Lecterem, který „pomáhá“ dopadnout Buffalo Billa. Postava Buffalo Billa je syntézou několika skutečně žijících sériových zabijáků. Připomíná především prvního mediálně známého „vraha od vedle“ Eda Geina, jenž stahoval své oběti z kůže a dělal si z ní obleky, ale i filadelfského devianta Garyho Heidnicka, který uvězněné ženy mučil v hluboké jámě ve sklepě svého domu.
 
O adaptaci knihy projevil nejprve zájem Gene Hackman, který zakoupil filmová práva. Sám chtěl hrát Hannibala Lectera nebo Jacka Crawforda a dokonce film i režírovat. Když od tohoto nápadu ustoupil, studio Orion Pictures Corporation oslovilo režiséra Jonathana Demmeho. Ten nejprve nabídku – aniž by knihu znal – odmítl, názor ale změnil poté, co si román přečetl a zaujala ho jeho ústřední hrdinka. Mladičká aspirantka FBI Clarice Starlingová totiž byla psychologicky až překvapivě propracovanou postavou, jež musí překonávat vlastní úzkosti a traumata a je podrobena zkouškám, které v příbězích tohoto typu podstupují zpravidla muži.
 
Potvrzují to i slova představitelky Clarice Starlingové, v době natáčení filmu sedmadvacetileté Jodie Fosterové: „Konečně tu je policistka, která není ženskou verzí Ramba a neutíká před zločinci jenom tak s kalhotkami v ruce.“ Jonathan Demme chtěl do hlavní role obsadit Michelle Pfeifferovou, s níž spolupracoval na filmu Manželství s mafií (1988), ta však roli – stejně jako Meg Ryanová či Melanie Griffithová – odmítla kvůli přemíře násilností. Jodie Fosterovou mu doporučil scenárista Ted Tally, jehož čerstvá držitelka Oscara za drama Znásilnění (1988) sama kontaktovala, neboť ji lákalo ztvárnit „ženu, která zachraňuje jinou ženu“. Během příprav na roli se pak herečka zúčastnila několikadenního intenzivního výcviku rekrutů FBI.
 
Přestože si Mlčení jehňátek lze dnes jen sotva představit bez Anthonyho Hopkinse, za jehož uhlazenou mluvou a noblesním výrazem takřka nehybného obličeje lze vytušit krutost krvelačné šelmy a číhavost zákeřného hada, režisér zpočátku uvažoval o Seanu Connerym. Hovořilo se i o Robertu Duvallovi či Jeremy Ironsovi. Hopkinsovi byla role démonického predátora nakonec nabídnuta díky jeho výkonu v Lynchově viktoriánském dramatu Sloní muž (1980). Herec si podrobně prostudoval chování, gesta i mimiku neblaze proslulých zločinců – například podle vzoru Charlese Mansona přestal před kamerou mrkat.
 
Film, jehož rozpočet činil z dnešního hlediska pouhých devatenáct milionů dolarů, byl natočen v okolí Pittsburghu v Pennsylvanii a v Západní Virginii. Štáb měl navíc ojedinělou možnost natáčet přímo ve výcvikovém středisku v Quanticu ve Virginii. Někteří zaměstnanci FBI se dokonce ve snímku mihnou v epizodních rolích.
 
Thriller Mlčení jehňátek je natolik vyšperkovaný patologickými morbiditami (kanibalismus, stahování z kůže, uřezané hlavy v nádobách s lihem, sexuální abnormality aj.), že by s jinými herci a pod jiným režijním vedením působil až groteskně. Nervydrásající příběh, který žánrově osciluje mezi policejním thrillerem, gotickým hororem a psychologickým dramatem, navzdory tomu dosahuje hitchcockovské rafinovanosti. Příkladem toho jsou režisérovy hrátky s (ne)jednotou děje, místa a času, které vytváří záměrně klamavou montáží dvou – v knize zcela oddělených – sekvencí (zásah speciálního komanda na špatné adrese je paralelně prostříháván s příchodem Clarice do „správného“ domu, kde sídlí vrah).
 
Ke klaustrofobní atmosféře filmu přispívá také velmi pečlivě komponovaná výtvarná stránka (tvůrci se inspirovali fotografiemi z Norimberského procesu nebo „papežskými portréty“ Francise Bacona), ale i nenápadná a záměrně nehororová hudba Howarda Shorea. Kunsthistorik Heinrich Niewöhner dokonce film označil za „mystické perpetuum mobile“ s odkazy na Théseův souboj v labyrintu s Mínotaurem či na říši mrtvých boha podsvětí Háda.
 
Ačkoli někteří herci ve filmu odmítli účinkovat kvůli množství násilných scén, explicitním drastickým záběrům se film vyhýbá. Klíčové scény naopak vytvářejí elektrizující chemií jiskřící psychoanalytické verbální souboje mezi vyšinutým „zvířetem“ a nevinnou „kráskou“, při nichž jsou oba aktéři odděleni plexisklem anebo mřížemi. Kamera Taka Fujimoty přitom většinou snímá jen různě velké detaily tváří obou herců a působivě pracuje i s jejich zrcadlovými odrazy.
 
Snímek Mlčení jehňátek jako jeden ze tří titulů v hollywoodské historii získal Oscary ve všech pěti nejdůležitějších kategoriích (nejlepší film, režie, adaptovaný scénář a mužský i ženský herecký výkon v hlavních rolích). Zároveň však vyvolal protesty ze strany homosexuální komunity, protože postava masového vraha Buffalo Billa je ve filmu – v souladu se stereotypy při posuzování sexuální orientace – zobrazena jako bisexuální transsexuál.
 
Anthony Hopkins si postavu ďábelského padoucha zopakoval ještě dvakrát. Nejprve v makabrózním thrilleru Ridleyho Scotta Hannibal (2001), na němž se však odmítla podílet Jodie Fosterová, protože nechtěla zradit postavu Clarice Starlingové a „hrát ji s negativními vlastnostmi, které nikdy neměla“. Potřetí a naposledy Lectera ztělesnil v nové adaptaci románu Červený drak (2002). V následujících letech ale „Hannibal-kanibal“ získal ještě dvě další tváře. V pochmurném hororu Hannibal – Zrození (2006), v němž se Thomas Harris coby scenárista snaží vysvětlit, proč se Lecter stal v mládí zrůdným monstrem, mu svůj zjev propůjčil francouzský herec Gaspard Ulliel. Zatím naposledy perverzního psychiatra ztvárnil ve třech sezónách televizního seriálu Hannibal (2013–2015) dánský herec Mads Mikkelsen.

Technické údaje

 

The Silence of the Lambs / USA 1991 / 118 minut

Režie:

Jonathan Demme

Scénář:

Ted Tally (podle knihy Thomase Harrise)

Kamera:

Tak Fujimoto

Hudba:

Howard Shore

Hrají:

Jodie Fosterová
Anthony Hopkins
Scott Glenn
Ted Levine
Anthony Heald
Brooke Smithová
Diane Bakerová

Ceny:

5 x Oscar 1992
1 x Zlaté glóby 1992
2 x Ceny BAFTA 1992
MFF v Berlíně 1991 – Stříbrný medvěd

Monopol:

Od 21. 4. 2016
Do 31. 12. 2016

Doporučená
přístupnost:

Od 15 let

Žánr:

Psychothriller

Typy kopií:

DCP, Blu-ray

Formát:

1 :1,85

Jazyk:

Anglicky

Titulky:

České

Objednat
do kina:

David Huspenina
program@acfk.cz
+420 774 537 982

Materiály:

CAPSA

Jméno: guest
Heslo: guest

Materiály ke stažení


Průběžně aktualizovaná nabídka materiálů (včetně trailerů, pokud jsou dostupné) je k dispozici na našem úložišti Acfk.capsa.cz.

Přejít na

ACFK.CAPSA.CZ

(jméno a heslo: guest)