Sedm
statečných

V kinech od 14/01/2016

Sedm pistolníků, boj za správnou věc a podle mnohých vůbec ten nejlepší western všech dob.

 

Legendární western Johna Sturgese není jen mistrovským příběhem o sedmi pistolnících, kteří se nechají najmout hrstkou chudých mexických vesničanů, aby bránili jejich životy a majetek před bandou chtivých desperátů. Jde zároveň o první remake díla japonského klasika Akiry Kurosawy, který dokazuje, jak úspěšná může být kulturní inspirace, z níž těží obě strany.

Jakkoli je morální kodex pistolníků a samurajů odlišný, ti i oni se pouštějí do boje, v němž vyhrává ten nejslabší.

Číst více

Dnes už jen těžko rozsoudit, ve které hlavě se zrodil nápad natočit remake filmu Akiry Kurosawy Sedm samurajů (Šičinin no samurai, 1954). K této myšlence hlásí hned několik lidí, stejně jako k autorství projektu Sedm statečných (který posléze provázelo několik soudních sporů). Z dnešního pohledu je ovšem podstatnější než kdo – jak. Jedná se o první zahraniční výlet do kurosawovského světa, ovšem inspirace je to vzájemná, protože právě japonský mistr přiznával, že se při tvorbě Sedmi samurajů inspiroval westerny Johna Forda. Vzorec samurajského filmu a westernu se ostatně tolik neliší. Autoři se rozhodli přesunout děj z japonského venkova 16. století do americko-mexického pohraničí století 18., což byl velmi šťastný krok, který zaručoval obdobně elegické vyznění jako v případě originálu.

 

John Sturges, který tu poprvé získal samostatný produkční kredit, obsazoval film pod mimořádným tlakem, neboť se blížila herecká stávka a některé role tedy obsadil tak, že se vybraného herce zeptal, zda nezná nějakého kolegu, který by se do té které role typově hodil. Jedinou hvězdou v obsazení (a zároveň jedním z podstatných hráčů při zrodu filmu) byl Yul Brynner, pro většinu ostatních, tehdy v podstatě „no names“, se stalo účinkování ve filmu odrazovým můstkem ke slávě. Platí to zejména v případě Steva McQueena, ale také Eliho Wallacha či Jamese Coburna. Naopak jediným z herců, který se výrazněji neprosadil a zůstal povýtce televizním a seriálovým hercem byl Brad Dexter.

 

Velmi záhy padlo rozhodnutí natočit celý film v Mexiku, kam režisér rád jezdil na ryby, a architekt Edward Fitzgerald postavil dvě dekorace vesnic v Tepoztlanu a v Oacalcu, všechny interiérové scény se natáčely v Estudios Churubusco v Mexico City. Hladkému chodu natáčení ovšem stály v cestě dvě věci. Tou podstatnější byla neustálá přítomnost mexického cenzora, jenž velmi úporně dbal na tom, aby Mexičané nebyli zpodobněni jako oběti, které musejí Američané zachraňovat. Díky tomu došlo na místě k některým změnám ve scénáři, např. z postavy Chica se stal Mexičan (včetně jména), anebo stařešina, který radí vesničanům k odporu, nabádá k nákupu zbraní a ne přímo k najmutí pistolníků. Mexičané by se podle něj dokázali bránit sami. Druhou, o něco veselejší komplikací, byla mimořádná koncentrace mužských eg na natáčení v čele s Brynnerem, která připravovala režisérovi nejednu pernou chvíli, a nuda na izolovaném místě natáčení, kterou si štáb i herci někdy krátili až na hranici zákona.

 

Vedle kvalitního hereckého obsazení a pečlivě vybudovaných charakterů jednotlivých postav se pro vyznění filmu ukázalo jako zcela klíčové angažování hudebního skladatele Elmera Bernsteina. Nejenže vytvořil zcela ikonické ústřední téma, které se od té doby objevilo v citacích v desítkách filmů (a v 60. letech bylo používáno v americké reklamě na Marlboro), jeho hudba ale obsahuje i ozvuky  symfonické hudby 20. století a jako celek je považována za jednu z nejlepších vůbec. Přestože hudba k filmu byla nominovaná na Oscara, soundtrack nebyl v době premiéry vydán a vyšel až o šest let později v souvislosti s pokračováním filmu Návrat sedmi statečných.

 

Souviselo to s celkovým přijetím snímku v době premiéry, které bylo, řekněme, vlažné a recenze se k filmu stavěly dosti přezíravě, zejména ve srovnání s originálem (na rozdíl od Evropy, kde se film stal okamžitě hitem). Paradoxem přitom bylo, že sám Kurosawa si Sedmi statečných hodně cenil (oproti Pro hrst dolarů Sergia Leoneho) a okamžik, kdy režisérovi na důkaz vděčnosti věnoval samurajský meč, pokládal John Sturges za vrchol svého profesionálního života. Film si získával svůj dnešní kultovní status postupně, jistě i v souvislosti s tím, jak byl opakovaně uváděn v televizi a z jeho protagonistů se stávaly hvězdy.  Dnes je s odstupem času pokládán předchůdce revizionistických westernů, které hrdinský statut mužů Západu začaly podvracet ve druhé polovině 60. let, a také spaghetti westernů z 80. let.

 

Je tedy více než logické, že kromě nesčetných variací a citací vznikla i tři přímá pokračování. Prvním byl v roce 1966 Návrat sedmi statečných (Return of the Magnificent Seven) režiséra Burta Kennedyho, kde ještě zopakoval svou roli Yul Brynner, dále v roce 1969 Guns of the Magnificent Seven (Zbraně sedmi statečných, r. Paul Wendos) s Georgem Kennedym a Jamesem Whitmorem a konečně Sedm statečných v sedle (The Magnificent Seven Ride!, r. George McCowan, 1972) s Lee Van Cleefem. MGM navíc v letech 1998-2000 vyrábělo televizní seriál Sedm statečných s Michaelem Biehnem a Ericem Closem, v němž se jako host objevil představitel původního Leeho Robert Vaughn. V současné době připravuje Antoine Fuqua další přímý remake s Chrisem Prattem, Denzelem Washingtonem, Ethanem Hawkem či Vincentem D’Onofriem, který by měl mít premiéru v září 2016.

Technické údaje

 

The Magnificent Seven / USA 1960 / 128 minut

Režie:

John Sturges

Scénář:

William Roberts (podle scénáře k filmu Sedm samurajů)

Kamera:

Charles Lang, Jr.

Hudba:

Elmer Bernstein

Hrají:

Yul Brynner,
Eli Wallach,
Steve McQueen,
Charles Bronson,
Robert Vaughn,
Brad Dexter,
James Coburn,
Horst Buchholz

Monopol:

Od 14. 1. 2016
Do 31. 12. 2016

Doporučená
přístupnost:

Od 12 let

Žánr:

Western

Typy kopií:

DCP, Blu-ray

Formát:

1 :2,35

Jazyk:

Anglicky

Titulky:

České

Objednat
do kina:

David Huspenina
program@acfk.cz
+420 774 537 982

Materiály:

CAPSA

Jméno: guest
Heslo: guest

Materiály ke stažení


Průběžně aktualizovaná nabídka materiálů (včetně trailerů, pokud jsou dostupné) je k dispozici na našem úložišti Acfk.capsa.cz.

Přejít na

ACFK.CAPSA.CZ

(jméno a heslo: guest)